„Ukrajna putyinizálódását a Nyugat finanszírozza” – az ukránoknak elege van Zelenszkijből, de Brüsszelt ez nem érdekli

A Spectator magazin cikke szerint már korábbi támogatói is kiábrándultak Zelenszkijből, de ezt Brüsszel nem akarja észrevenni.

Bendarzsevszkij Anton arra is felhívta a figyelmet, hogy az utóbbi időszak megnyilvánulásai alapján úgy tűnik, az orosz stratégia középpontjában az időhúzás áll.
Bár előkerült néhány békítő kezdeményezés, ezek ellenére a háború folytatódik. Sem a menete, sem az intenzitása nem csökken, amit jól bizonyít, hogy az elmúlt hetekben az oroszok által bevetett drónok és rakéták száma rekordokat döntött – mondta az InfoRádióban Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója. A posztszovjet térség szakértője szerint elképzelhető, hogy
az oroszok már beérnék a teljes Donbasz bevételével, ettől viszont nagyon messze vannak.
Miközben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton a tűzszünet fontosságát hangsúlyozta, majd az oroszok is jelezték, hogy készek tárgyalni, vasárnap éjjel újabb hatalmas rakétazápor zúdult Ukrajnára.
Bendarzsevszkij az elmúlt napok történései kapcsán úgy fogalmazott, hogy nyilatkozatai alapján úgy tűnik, Donald Trump amerikai elnök „őszintén hisz abban, hogy le tudja zárni az ukrajnai háborút”. Kijelentette,
megvannak az eszközei arra, hogy rákényszerítse az ukrán politikai vezetést egy kompromisszumos megoldásra, és ezekkel élt is az elmúlt hónapokban.
Az amerikai kormányzat ugyanis időről időre belengette a katonai támogatás lehetséges megszüntetését, miközben Oroszországot ilyen formában nem tudja nyomás alá helyezni – emlékeztetett az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója. A posztszovjet térség szakértője az elhangzottakhoz hozzátette, Moszkvában továbbra is bíznak benne, hogy ha folytatják a katonai műveleteket Ukrajnában, akkor sokkal jobb alkupozícióba kerülhetnek a jövőbeni tárgyalások esetén.
Oroszország most nem a békében, hanem a katonai megoldásban érdekelt,
és ha a nyári offenzíva sikeres lesz, még az sem kizárt, hogy az oroszok azt olvassák ki belőle, további katonai nyomást kell gyakorolni az ukrán erőkre, és nincs értelme az egyezkedésnek” – vázolt fel egy lehetséges forgatókönyvet Bendarzsevszkij Anton.
Ezt is ajánljuk a témában
A Spectator magazin cikke szerint már korábbi támogatói is kiábrándultak Zelenszkijből, de ezt Brüsszel nem akarja észrevenni.
A szakértő a beszélgetés során arra is emlékeztetett, hogy Donald Trump nemrég ötvennapos ultimátumot adott az orosz államfőnek, hogy zárja le az orosz–ukrán háborút, ellenkező esetben gazdasági és kereskedelmi szankciókat léptethet életbe Oroszországgal szemben. Elviekben a határidő szeptember 2-án jár le,
de várhatóan a következő hetekben ugyanolyan üzengetések lesznek, mint amilyenek az elmúlt napokban is voltak.
Bendarzsevszkij Anton továbbá arra számít, mindkét fél többször jelzi majd, hogy kész lenne a tárgyalásokra, de a másik miatt mindig meghiúsul a megállapodás. Ezután hozzátette: most Ukrajna vette át a kezdeményezést azzal, hogy a hétvégén a kijevi vezetés közölte, Isztambulban várja az orosz delegációt egy újabb tárgyalási körre. Sajtóértesülések szerint a hét közepén még akár létre is jöhet ez a találkozó a török városban. Ugyanakkor a szakértő felidézte, hogy már volt két hasonló tárgyalás, és egyik sem hozott áttörést. Az ukránok vélhetően azt akarják demonstrálni mostani kezdeményezésükkel, hogy tárgyalni szeretnének, és mindent megtesznek a háború lezárása érdekében – hangsúlyozta.
Ezt is ajánljuk a témában
A béketárgyalások folytatását Zelenszkij utasítására Rusztem Umerov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács titkára javasolta, amit a Kreml „pozitív jelzésnek” nevezett.
Bendarzsevszkij Anton az orosz félre is kitért. Véleménye szerint az oroszok ugyanilyen kommunikációt folytatnak majd a közeljövőben, és valószínűleg Ukrajnára hárítják a felelősséget.
Az utóbbi időszak megnyilvánulásai alapján úgy tűnik, orosz stratégia középpontjában az időhúzás áll,
valamint az, hogy úgy keretezzék helyzetet, hogy bizonyos feltételekkel számukra tárgyalásra alkalmas a Donald Trump által ajánlott béketerv, Ukrajna azonban elfogadhatatlan kérésekkel, igényekkel áll elő – magyarázta.
„A háború folytatódik, a menete és az intenzitása nem csökken, amit jól bizonyít, hogy az elmúlt hetekben az oroszok által bevetett drónok és rakéták száma rekordokat döntött” – mutatott rá a szakértő.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Olga MALTSEVA / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Putyin békét emleget, Trump Patriot rakétákat küld és határidőt szab: a geopolitikai játszma új szakaszába léphet.